"Korczak wyzwalał prawdę już wprost obecnością swoją.
Każdy w obcowaniu z nim stawał się sobą–był sobą.
Czuło się całą małość frazesów, zakłamania i form nieistotnych.
Tęskniło się wprost do tej prostoty i czystości myśli,
Którą niosły ludziom prócz smutku i zadumy, jego dziwne, dobre oczy.”
                                                                               M. Grzegorzewska

KALENDARIUM
1878 lub 1879 Urodził się 22 lipca w Warszawie w rodzinie Henryka
i Cecylii Goldszmit.
do 1897 Okres nauki szkolnej.
1896 Debiutuje na łamach tygodnika satyrycznego "Kolce" humoreską
pt. "Węzeł Gordyjski".
1898 Matura w Gimnazjum miejskim na Pradze, początek studiów na wydziale U.W. (do 1905), przyjmuje pseudonim Janusz Korczak.
1899 Wyróżnienie za czteroaktową sztukę "Którędy?", aresztowanie za działalność w Towarzystwie Dobroczynnym.
ok. 1900 Słuchacz Uniwersytetu Latającego.
1901 Publikuje swoją pierwszą książkę pt. "Dzieci Ulicy".
1905 Uzyskuje dyplom lekarza, praca w szpitalu, powołany do wojska, uczestniczy w wojnie rosyjsko-japońskiej. Powrót z wojny, drukuje książkę pt. "Dziecko Salonu".
1907-1908 W Berlinie rozwija swoją wiedzę medyczną.
1912 Udział w pracach towarzystwa "Pomoc dla Sierot", wybudowanie przy
ul. Krochmalnej 92 domu sierot dla dzieci żydowskich.
1910 Pobyt naukowy w Londynie. Zostaje dyrektorem Domu Sierot.
1916 Uczestniczy w walkach I Wojny Światowej.
1918 Wydaje książkę pt. "Dziecko w rodzinie", zostaje lekarzem
i ekspertem w sprawach wychowawczych w Naszym Domu.
1922 Ukazuje się powieść pt. "Król Maciuś Pierwszy"
1923 W druku ukazuje się "Król Maciuś na Bezludnej Wyspie".
1924 Publikacja powieść pt. "Bankructwo Małego Dżeka". Wydaje książkę pt. "Kiedy znów będę Mały".
1926 Zostaje odznaczony Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia polski, zaczyna redagować pismo
pt. "Mały Przegląd".
1928 Ogłasza utwór pt. Prawo dziecka do szacunku.
1930 Otwarcie na Bielanach "Naszego Domu".
1934 Trzytygodniowy pobyt w Palestynie, ukazuje się "Kajtuś Czarodziej".
1936 Prowadzi audycję - słynne pogadanki Starego Doktora w polskim radiu.
1935 Drugi pobyt w Palestynie. Otrzymuje Złoty Wawrzyn Polskiej Akademii Literatury. Publikuje "Uparty Chłopiec", "Życie Ludwika Pasteura".
1940 Przesiedlenie Naszego Domu do getta na ul. Chłodną 33.
1941 Kolejne przesiedlenie getta z ul. Chłodnej 33 na ul. Sienna 16 - Śliską 9 (posesje przechodnia), walczy o przetrwanie Domu Sierot ("prowadzi ciężką i poniżającą pracę") aby zdobyć żywność. Przyjmuje posadę wychowawcy w Głównym Domu Schronienia przy ul. Leszno 127, Pisze "Pamiętnik", 22 lipca początek zagłady getta, 6 sierpnia wraz z wychowankami i pracownikami Domu Sierot wyrusza w ostatnią drogę na Plac Przeładunkowy (Umschlagplatz), skąd zostaje przewieziony do obozu zagłady w Treblince, gdzie ginie ...